Czy opłaca się kserowanie szkolnych podręczników?

Spore możliwości

Czy kiedykolwiek się zastanawialiście, jak wygląda tworzenie kopii książek w rzeczywistości czy też czasopism od ekonomicznej oraz prawnej kwestii? Czy zatem kserowanie podręczników szkolnych jest opłacalne? Czy jest to w ogóle legalne? Za chwilkę się o tym przekonamy.

Każdy z nas chce kupić tanie podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2019-2020-ksiegarnia-internetowa-a-562.html). Co jak, co ale kserowanie podręczników kalkuluje się naprawdę korzystnie. W większych miastach znajdziemy masę punktów ksero. Punktów ksero jest naprawdę bardzo dużo szczególnie w pobliżu szkół czy też uczelni. Dlaczego tak jest? Jest tak, ponieważ uczniowie często muszą powielać notatki, a niekiedy nawet całe książki.

Czy jest to opłacalne?

Cena kopii jednej kartki kosztuje jakieś pięć bądź nawet pięćdziesiąt groszy. Przede wszystkim cena jest zależna od ilości kartek kserowanych oraz bezpośrednio od lokalizacji danego punktu ksero. Jeśli nie chcemy przypadkiem przepłacić, to powinniśmy skorzystać z punktu, który ma sporą konkurencję. W takim przypadku punkty ze sobą rywalizują, a więc możemy liczyć na nieco niższe ceny.

Jeśli nie chcemy tracić czas zbędnego na chodzenie do punktów ksero, to możemy zakupić własne wielofunkcyjne urządzenie. Ich koszt nie jest duży. Jeśli sobie cenimy dużą wygodę, to taka inwestycja na pewno się nam będzie opłacała. Kupmy jednak takie urządzenie wielofunkcyjne, które jest ekonomiczne. Tonery z tuszem nie mogą być zbyt kosztowne.

A jak z kwestią legalności?

Jeśli chodzi o prawny punt widzenia, to jak najbardziej możemy kserować, ale tylko w ramach zasad jasno określonych. Kopie muszą przede wszystkim być wykorzystywane do użytku osobistego. Możemy wszystko kserować, co zostało już rozpowszechnione. Jedynie jest dozwolone wykonanie kopi jednej egzemplarza konkretnego. Jeśli zaś chodzi o udostępnienie dalsze, to nasze prawa również na to pozwala, ale jedynie w kręgu swoich naprawdę bliskich znajomych. Musimy wiedzieć jednocześnie, że jest niedozwolone udostępnienie książek w cenach komercyjnych, a więc sprzedawane w takich punktach ksero. Wszystko wydaje się raczej oczywiste. Zatem jeśli chcemy naprawdę kupić tanio podręczniki, to powinniśmy zdecydować się na ich pożyczenie, a następnie skserowanie. Jednak zwróćmy uwagę, aby było to ksero czytelne. Jeśli takie nie jest to taka skserowana książka na nic się nie zda. Zatem od razu sprawdźmy jakość wydruku. W ten sposób w domu nie doprowadzimy do niemiłej niespodzianki. Wiemy już zatem wszystko, a więc możemy zacząć działać.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com